Projektowanie ISMA

O firmie

Firma zajmuje się tworzeniem projektów (budowlanych i wykonawczych) instalacji sanitarnych z wykorzystaniem technologii projektowania 3D oraz BIM. Podczas prac projektowych powstaje trójwymiarowy model budynku, ze wszystkim instalacjami z możliwością modelowania parametrów technicznych, przy równoczesnym kontrolowaniu zmian w budynku. Instalacje sanitarne są jednym z elementów wchodzących z zakres BIM, na które to składają się ponadto oprócz architektury, konstrukcja budynku, instalacje elektryczne i teletechniczne.

Dzięki tej innowacyjnej technologii możliwe jest zapoznanie się z planowaną inwestycją na etapie projektu (lub koncepcji) oglądając realistyczne modele budynku, instalacje, wyposażenie. Daje to możliwość obejrzenia naszej inwestycji na etapie projektu, analogicznie jak na zdjęciach lub filmie, po zakończeniu budowy. Dzięki temu uniknąć możemy ewentualnego rozczarowania w sytuacji, gdy np. po wybudowaniu instalacji dostrzegamy rurociągi, bądź urządzenia w miejscach, w których byśmy sobie tego nie życzyli. Może to również dotyczyć znacznych przekrojów rurociągów lub gabarytów urządzeń, na co moglibyśmy się nie zgodzić gdybyśmy o tym wiedzieli wcześniej.

Analiza dokumentacji opracowywanej tradycyjnymi metodami (na płasko 2D) wymaga specjalistycznej wiedzy, wyobraźni przestrzennej oraz doświadczenia. Dlatego właśnie bardzo często konieczne jest wprowadzenie zmian w trakcie budowy, gdy zaczynamy widzieć coś co zostało zawarte w projekcie, a czego nie mogliśmy sobie wyobrazić wcześniej. Ponadto bardzo trudno jest zweryfikować, czy projekt instalacji jest kompletny. Czy zakupując materiały zgodnie z zestawieniem materiałów zawartym w dokumentacji technicznej możliwe jest wybudowanie tychże instalacji? Aby mieć pewność, że projekt jest kompletny oraz, że każdy materiał z zestawienia ma swoje odzwierciedlenie w dokumentacji technicznej, należy zamówić projekt opracowany w takiej technologii, która umożliwia nam zobaczenie tej instalacji w przestrzeni. Takie możliwości daje nam właśnie projektowanie przy użyci programów do projektowania w przestrzeni 3D powiązanej z technologią BIM.

Dlaczego projektowanie instalacji sanitarnych w 3D?

Odpowiedź jest prosta, kupując np. telefon, telewizor, buty itd. robimy rozeznanie, musimy to coś widzieć, dotknąć, sprawdzić jak się to będzie używać oraz jak dana rzecz będzie się prezentować. Tego typu rzeczy są nam przydatne na krótki okres, i zawsze możemy sobie powiedzieć, ale następnym razem to już takiego nie kupię, gdyż: nie spełnia moich oczekiwań, jest niefunkcjonalne itp. Dlaczego zatem planując ogromne wydatki (często życiowe) ulegamy pokusie najniższej ceny? Odbierając projekt nie widzimy jak to wszystko będzie wyglądać, i często z tego powodu nie wiemy tak naprawdę co kupiliśmy. Zwykle nie wiemy, że możemy to zobaczyć na realistycznych wizualizacjach oraz trójwymiarowym modelu. W zakresie architektury, część wie, iż jest taka możliwość, lecz o instalacjach w 3D wiedzy tej brak. Dlatego właśnie moja firma oferuje projekty w 3D, aby każdy przed wykonaniem tych instalacji mógł się z nimi zapoznać, w takiej formie w jakiej one będą wykonane. Tylko taka forma gwarantuje pełne zadowolenie i sprawia, że nasza inwestycja jest dokładnie taka jakiej chcieliśmy, a nie taka jak sobie ktoś inny by chciał.

BIM (ang. Building Information Modeling) – modelowanie informacji o budynkach i budowlach. Model przedstawia zapisane cyfrowo odzwierciedlenie fizycznych i funkcjonalnych właściwości obiektu budowlanego. Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, sufit, okno, drzwi, którym nadawane są odpowiednie parametry. Zmiany w elementach tworzących model są odzwierciedlane w trójwymiarowej reprezentacji modelu, w zestawieniach danych geometrycznych i materiałowych.

Źródło Wikipedia.


Kontakt

Tel.: 516 383 653
E-mail: biuro@isma.net.pl
Biuro: ul. Kościuszki 13 lok 125, Olsztyn

Dane firmy
ISMA Maciejewski Andrzej
ul. Bolesława Limanowskiego 24/10
10-343 Olsztyn

NIP 743-183-80-42
REGON 281369463